Chcesz być na bieżąco z informacjami od PSE?

Zapisz się do newslettera lub skorzystaj z naszych kanałów RSS.

więcej...

"Pod najwyższym napięciem" - podcast

Jak działa KSE i kim są ludzie, którzy dbają o jego bezpieczeństwo? Można się tego dowiedzieć z podcastu "Pod najwyższym napięciem", realizowanego przez PSE we współpracy z portalem WysokieNapiecie.

Podcast "Pod Najwyższym Napięciem" ma charakter edukacyjny, a przedstawiane w nim opinie ekspertów PSE nie są oficjalnym stanowiskiem spółki. Uwagi, pytania i propozycje tematów kolejnych odcinków mogą Państwo zgłaszać pod adresem maciej.wapinski@pse.pl.



Pod Najwyższym Napięciem, odcinek 1: Marek Kornicki o pracy systemu elektroenergetycznego

Czym jest Krajowa Dyspozycja Mocy, dlaczego znajduje się głęboko pod ziemią i jak zostać jej pracownikiem? Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka podcastu Polskich Sieci Elektroenergetycznych #PodNajwyzszymNapieciem, realizowanego we współpracy z dziennikarzami portalu WysokieNapięcie.pl. O pracy dyspozytorów i zarządzaniu systemem elektroenergetycznym kraju opowiedział Marek Kornicki, dyrektor Krajowej Dyspozycji Mocy.


 

Pod Najwyższym Napięciem, odcinek 2: Konrad Purchała o europejskim rynku energii elektrycznej

Jak fizyka wpływa na kształt rynku, do czego służą przesuwniki fazowe i dlaczego łączy się systemy elektroenergetyczne różnych krajów? Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka podcastu Polskich Sieci Elektroenergetycznych z serii "Pod Najwyższym Napięciem, realizowanego we współpracy z dziennikarzami portalu WysokieNapięcie.pl. O zawiłościach europejskiego rynku energii opowiedział Konrad Purchała, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemem w PSE.


 

Pod Najwyższym Napięciem, odcinek 3: Lesław Winiarski i Andrzej Zadworny o CSIRE

Współczesna energetyka nie może funkcjonować bez dostępu do zestandaryzowanych danych. Dlatego PSE pracują nad stworzeniem Centralnego Sytemu Informacji Rynku Energii, w którym będą gromadzone oraz przetwarzane informacje niezbędne do realizacji procesów na rynku energii (m.in. zmiany sprzedawcy energii elektrycznej), jak również do rozliczeń za dostarczanie oraz sprzedaż energii elektrycznej. W kolejnym odcinku podcastu „Pod najwyższym napięciem” o nowym systemie i jego znaczeniu dla rynku energii opowiedzieli Lesław Winiarski i Andrzej Zadworny, którzy w PSE odpowiadają za realizację tego projektu.



Pod Najwyższym Napięciem, odcinek 4: Maciej Przybylski o rozwoju systemu elektroenergetycznego

Dlaczego pojedynczy transformator jest dla systemu równie ważny jak linia najwyższych napięć licząca kilkadziesiąt kilometrów? Jak wygląda planowanie rozwoju sieci przesyłowej? I czy przyszłość jest elektryczna? O tych i innych tematach można posłuchać w kolejnym odcinku podcastu "Pod najwyższym napięciem", w którym o swojej pracy opowiedział Maciej Przybylski, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu w PSE.



Pod Najwyższym Napięciem, odcinek 5: Danuta Wiss o bezpiecznym środowisku pracy

Jak wygląda planowanie pracy w elektroenergetyce, by była ona bezpieczna? Z jakimi zagrożeniami muszą mierzyć się energetycy w czasie pracy? O podejściu PSE do BHP w kolejnym odcinku podcastu Pod Najwyższym Napięciem opowiedziała Danuta Wiss, dyrektor Biura Zarządzania Środowiskiem Pracy.



Pod Najwyższym Napięciem, odcinek 6: Włodzimierz Mucha o inwestycjach w infrastrukturę przesyłową

Jak PSE przygotowują się na przyjęcie mocy z morskich farm wiatrowych? Jak pandemia wpłynęła na realizację inwestycji? O tych i innych tematach w podkaście Pod Najwyższym Napięciem opowiedział Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE odpowiedzialny za obszar inwestycji i rozwoju systemu elektroenergetycznego.


 

Przebieg zakłócenia na stacji elektroenergetycznej Rogowiec 17 maja 2021 r.

W podkaście przedstawiono ustalenia wewnętrznej Komisji Badania Zakłócenia w PSE. Materiał ma charakter informacyjny.


 

Pod najwyższym napięciem, odc. 7: Konrad Purchała o bilansowaniu systemu elektroenergetycznego

W jaki sposób operator systemu przesyłowego planuje jego pracę? Jakie narzędzia może zastosować, gdy nie dysponuje odpowiednią rezerwą mocy? W jaki sposób każdy odbiorca energii elektrycznej może pomóc systemowi i środowisku? Na te i inne pytania odpowiedział Konrad Purchała, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemem w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.


 

Pod najwyższym napięciem, odc. 8: Marek Kornicki o bilansowaniu systemu elektroenergetycznego

Co może zrobić operator systemu przesyłowego, gdy w czasie trudnej sytuacji bilansowej zawiodą wszystkie "standardowe" środki zaradcze? Do dyspozycji są jeszcze narzędzia ostatniej szansy. W nowym odcinku podcastu "Pod najwyższym napięciem" opowiedział o nich Marek Kornicki, dyrektor ds. Krajowej Dyspozycji Mocy w Departamencie Zarządzania Systemem PSE.


 

Pod najwyższym napięciem, odc. 9: A. Oleksy i M. Bańko o eksploatacji stacji i linii przesyłowych

Do czego służą energetykom drony, dlaczego wichury są tak groźne dla sieci elektroenergetycznych i jak gogle rzeczywistości wirtualnej przydają się przy szkoleniu służb eksploatacyjnych PSE? O tych i innych aspektach zarządzania infrastrukturą przesyłową w kolejnym odcinku podcastu "Pod najwyższym napięciem" opowiedzieli Adam Oleksy, dyrektor Departamentu Eksploatacji oraz Mirosław Bańko, dyrektor ds. Usług Sieciowych w Warszawie.


 

Pod najwyższym napięciem, odc. 10: Marek Kornicki o Energetycznym Kompasie

Jak każdy z nas może pomóc w bilansowaniu systemu? Czym są energetyczne godziny szczytu i dlaczego warto śledzić je w aplikacji Energetyczny Kompas? W kolejnym odcinku podcastu "Pod najwyższym napięciem" opowiedział o tym Marek Kornicki, dyrektor Krajowej Dyspozycji Mocy.

Pod najwyższym napięciem, odc. 11: o innowacjach w elektroenergetyce

Transformacja energetyczna przyspiesza, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na innowacje. O najważniejszych trendach i potrzebach branży elektroenergetycznej w tym zakresie kolejnym odcinku podcastu „Pod najwyższym napięciem” opowiedzieli prof. Leszek Jesień, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w PSE, Mariusz Krupa, dyrektor odpowiedzialny za badania i rozwój w spółce PSE Innowacje oraz dr Anna Wronka z Departamentu Współpracy Międzynarodowej, koordynująca w spółce projekty z zakresu badania i rozwoju.

Pod najwyższym napięciem, odc. 12: Stanisław Pokora o standardach technicznych

Co testuje się w laboratorium PSE, jak nowe technologie wpływają na funkcjonowanie infrastruktury przesyłowej i dlaczego kończąc politechnikę warto zainteresować się pracą w PSE? O tym w kolejnym podkaście z serii "Pod najwyższym napięciem" opowiada Stanisław Pokora, dyrektor Departamentu Standardów Technicznych PSE.

Pod najwyższym napięciem, odc. 13: Konrad Purchała o zarządzaniu systemem przy dużym udziale OZE

Jak odnawialne źródła energii wpływają na system elektroenergetyczny? Co można zrobić, gdy energii jest zbyt dużo? O różnych aspektach funkcjonowania OZE w kolejnym odcinku podcastu "Pod najwyższym napięciem" opowiedział o tym Konrad Purchała, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemem w PSE.

***

Podcast "Pod najwyższym napięciem" powstaje we współpracy z portalem WysokieNapiecie.pl. Ma charakter edukacyjny, a przedstawiane w nim opinie ekspertów PSE nie są oficjalnym stanowiskiem spółki. Uwagi, pytania i propozycje tematów kolejnych odcinków mogą Państwo zgłaszać pod adresem maciej.wapinski@pse.pl.