Q&A Portale CSIRE

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące portali funkcjonujących w ramach CSIRE. Jeśli nie możesz znaleźć poszukiwanej informacji lub jest ona dla Ciebie niewystarczająca, napisz do nas na adres: oire.biznes@pse.pl

 

Moje IRE (Portal Użytkownika KSE)


Czym jest Moje IRE?

Moje IRE, czyli Moje Informacje Rynku Energii, jest aplikacją internetową dostępną za pośrednictwem przeglądarki internetowej, która przeznaczona jest dla Użytkowników KSE, tj. odbiorców energii elektrycznej, wytwórców oraz prosumentów.

W jaki sposób będzie możliwe zalogowanie do portalu?

Dostęp będzie możliwy z wykorzystaniem łącza internetowego, za pomocą przeglądarki internetowej, po uprzednim uwierzytelnieniu tożsamości osoby z wykorzystaniem Węzła Krajowego Identyfikacji Elektronicznej (login.gov.pl).

Jakie dane będą dostępne w ramach portalu?

 

Użytkownicy w ramach portalu będą mieli dostęp m.in. do:

- danych punktu poboru takich jak:

        * dane handlowe dotyczące zarejestrowanych w CSIRE umów – m.in. rodzaj umowy oraz przewidywany okres jej obowiązywania, nazwa sprzedawcy, grupa taryfowa, moc umowna, okres rozliczeniowy, specjalne warunki, na których umowa została zawarta, takie jak np. cena dynamiczna czy też przedpłatowa forma rozliczeń,

        * dane techniczne – tj. m.in. moc oraz grupa przyłączeniowa, poziom napięcia, fazowość, miejsce rozgraniczenia własności urządzeń, wartość zabezpieczenia przed licznikowego, typ oraz numer seryjny licznika energii elektrycznej, jak również informacja, czy jest to LZO (licznik zdalnego odczytu),

- informacji dotyczących zużytej oraz wytworzonej energii elektrycznej z rozdzielczością nawet do 15 min, jej porównania w różnych okresach, wraz z możliwością pobrania z CSIRE tych danych w różnych formatach plików,

Dostęp do powyższych danych będzie zapewniony bez względu na to, jakiego masz sprzedawcę energii, czy też do sieci jakiego operatora jesteś przyłączony. Wystarczy, że operator utworzy punkt pomiarowy w CSIRE, a umowa została odpowiednio zgłoszona. Dostęp do danych zgromadzonych w CSIRE jest bezpłatny.

W jaki sposób odbiorca będzie mógł udostępniać swoje dane np. w celu przygotowania mu oferty?

Odbiorca, za pośrednictwem portalu, będzie mógł wyrazić „zgodę” na dostęp do swoich danych wybranemu przez siebie podmiotowi, którym może być m.in sprzedawca energii elektrycznej. Zgoda będzie mogła być udzielana odrębnie dla każdego punktu poboru energii.

Jaki zakres dostępu do danych będą obejmowały „zgody” dostępne w ramach Portalu?

Użytkownik będzie mógł udostępnić swoje dane w ramach niżej wymienionych zestawów:

- kompletu danych: dane pomiarowe (dane profilowe dotyczące zużycia oraz produkcji energii elektrycznej oraz wskazania licznika), handlowe i techniczne Punktu poboru energii (PPE)

- wyłącznie dane pomiarowe: dane profilowe dotyczące zużycia oraz produkcji energii elektrycznej

- wyłącznie dane techniczne oraz handlowe PPE

- odczytów liczników energii elektrycznej: wskazania licznika

- wybranych danych technicznych lub handlowych PPE – to użytkownik wskazuje, które dane techniczne lub handlowe zamierza udostępnić.

To wyłącznie użytkownik portalu decyduje o tym komu, w jakim zakresie i za jaki okres udziela zgody na dostęp do jego danych. Udzielone dostępy do danych mogą jednocześnie obejmować więcej niż jeden podmiot– np. dostęp udzielony kilku sprzedawcom energii elektrycznej w celu pozyskania przez odbiorcę różnych ofert.

Jakie pakiety zgód będą dostępne w ramach Portalu?

Wydanie zgód na udostepnienie danych będzie możliwe w zakresie:

- kompletu danych (historyczne zużycie i dane techniczne)

- historycznego zużycia energii elektrycznej

- danych technicznych Punktu poboru energii

- odczytu licznika

- wybranych danych technicznych Punktu poboru energii.

Warto zaznaczyć, że to wyłącznie odbiorca, wytwórca lub prosument decyduje o tym komu, w jakim zakresie i terminie udziela zgody na dostęp do swoich danych.

Czy na portalu odbiorca będzie mógł realizować procesy CSIRE np. zgłaszać zmianę sprzedawcy ?

W ramach portalu Moje IRE użytkownik będzie miał możliwość wyłącznie odczytu jego danych wprowadzonych przez operatorów oraz sprzedawców energii elektrycznej. W przypadku chęci zawarcia nowej umowy lub poprawy danych zarejestrowanych w CSIRE, należy się o to zwrócić do podmiotu, z którym umowa jest zawarta, tj. do sprzedawcy energii lub operatora – czyli do podmiotu, który rejestruje te dane w CSIRE.

 

Portal Użytkownika Profesjonalnego


Czym jest Portal Użytkownika Profesjonalnego?

Jest aplikacją internetową dostępną za pośrednictwem przeglądarki internetowej i przeznaczoną do użytku dla Użytkowników profesjonalnych i uprawnionych.

Kto będzie miał dostęp do portalu?

Do portalu będą miały dostęp podmioty, które zawarły z PSE S.A. (OIRE) tzw. Umowę CSIRE - Sprzedawcy, Operatorzy, Podmioty odpowiedzialne za bilansowanie handlowe oraz Użytkownicy uprawnieni. Dostęp do Portalu będą posiadać również Nadawcy fizyczni, którzy zawarli Umowę dostępową i zamierzają świadczyć różnego rodzaju usługi związane z CSIRE na rzecz innych podmiotów.

Czy przewidują Państwo możliwość połączenia się z CSIRE za pomocą API?

CSIRE umożliwia podłączenie, po uprzednim potwierdzeniu poprawności pracy i zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa (tzw. System Certyfikacji CSIRE i testy techniczne), podłączenie systemu informacyjnego użytkownika z CSIRE za pomocą API. Szczegółowe wymagania w tym zakresie zostały określone w Technicznych Standardach Systemów Informacyjnych (TSSI) oraz w Technicznych Standardów Przyłączenia Systemów (TSPS). Obie powyższe dokumentacje są dostępne na stronie internetowej OIRE.

Jakie funkcjonalności będą dostępne w ramach portalu?

Portal będzie umożliwiał realizację wszystkich procesów rynku energii i wymiany informacji rynku energii określonych w Standardach Wymiany Informacji CSIRE (SWI) oraz w Technicznych Standardach Komunikacji Biznesowej (TSKB). Ponadto przewidziane zostały funkcjonalności związane m.in. z importowaniem komunikatów dla wybranych procesów, zarządzaniem użytkownikami funkcjonującymi w ramach danego podmiotu, czy też pobieraniem różnego typu raportów.

W jaki sposób będą prezentowane dostępne w portalu raporty?

Raporty, w formie listy, będą dostępne do pobrania w przeznaczonej do tego celu zakładce.

Czy Portal będzie umożliwiał importowanie komunikatów i ich masową realizację? W jakim formacie plików będzie to realizowane?

Portal będzie umożliwiał importowanie komunikatów

  1. pojedynczo, z wykorzystaniem plików XSD – dotyczy wszystkich procesów CSIRE
  2. masowo, z wykorzystaniem plików w formacie CSV – dotyczy wyłącznie procesów: 1.1, 1.2, 1.4 oraz 1.5

Jak można uzyskać dostęp do portalu?

Po zawarciu umowy CSIRE, dostęp do Portalu będzie nadawany przez OIRE Administratorowi Bezpieczeństwa Informacji Rynku Energii (ABIRE), którego dany podmiot wskazał w Umowie CSIRE. ABIRE natomiast będzie mógł nadawać uprawnienia kolejnym użytkowników danego podmiotu.

Czy mogę jednocześnie korzystać z API oraz z portalu?

Jednocześnie korzystanie z API (komunikacja B2B) oraz z Portalu będzie możliwe.

Jak mam realizować wybrane procesy rynku energii poprzez portal jeżeli jestem jednocześnie Sprzedawcą oraz Operatorem?

Po zalogowaniu do Portalu, będzie możliwość wyboru roli rynkowej (np. Sprzedawca, POB, Operator), w której dany użytkownik planuje realizować procesy. Dostępne role rynkowe będą wynikać z ról wskazanych w Umowie CSIRE. Aby realizować procesy w roli np. SE, należy wybrać rolę rynkową Sprzedawca, a w przypadku konieczności realizacji procesu jako OSD, należy wybrać rolę rynkową Operator.

Czy planowane jest udostepnienie podręcznika Portalu Użytkownika profesjonalnego?

Pierwszy projekt podręcznika Portalu Użytkownika profesjonalnego zostanie udostępniony w październiku 2024 r. Podręcznik zostanie udostępniony wszystkim ABIRE podmiotów, które zawarły Umowę CSIRE i będzie sukcesywnie aktualizowany.

 

Portal Użytkownika Instytucjonalnego


Jakie funkcjonalności będą dostępne w ramach portalu?

Użytkownicy instytucjonalni (np.: Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Prezes Głównego Urzędu Miar, minister właściwy ds. energii, Główny Urząd Statystyczny, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz inne organy administracji państwowej) będą mieli dostęp do wybranych, zagregowanych danych, do których ci użytkownicy są uprawnieni na podstawie odpowiednich przepisów prawa. Dostęp ten będzie zapewniony w postaci raportów, dotyczących odpowiednich informacji rynku energii przetwarzanych w CSIRE.

 

Informacje Rynku Energii (portal Informacyjny)


Co będzie publikowane na portalu informacyjnym?

Portal informacyjny będzie ogólnodostępnym portalem w postaci dedykowanej strony internetowej. Będzie on dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W ramach Portalu będą prezentowane m.in. ogólne informacje dotyczące funkcjonowania Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii, informacje statystyczne, wybrane raporty zbiorcze, materiały edukacyjne.

Czy konieczne będzie logowanie do portalu?

Dostęp do Portalu nie będzie wymagał uprzedniego logowania lub uwierzytelnieniu tożsamości. W ramach Portalu nie jest przewidziana możliwość interakcji użytkownika z CSIRE.